Projekt budowlany

Powszechnie młodzi adepci budownictwa za projekt budowlany uważają rysunki… Czy rzeczywiście rysunek= projekt? Otóż nie…
Projekt budowlany, który musimy złożyć w odpowiednim urzędzie, aby uzyskać pozwolenie na budowę skład się z dwóch części:
1. Projektu architektoniczno- budowlanego, będącego właściwym projektem obiektu.
2. Projektu zagospodarowania działki (względnie projektu zagospodarowania terenu, wówczas gdy wykraczamy zmianami poza własną nieruchomość).

No dobrze, ale zapytasz pewnie „który z tych projektów to te rysunki o których wszyscy myślą, że to projekt?”.
Oba projekty wymienione powyżej zawierają zarówno cześć opisowa jak i część rysunkową.

Projekt architektoniczny- budowlany

1. Część opisowa:
Zawiera podstawowe informacje o posadowieniu budynku (łącznie z określeniem kategorii geotechnicznej), dane dotyczące konstrukcji obiektu oraz materiałów użytych do jego budowy. Ponadto w opisie znajdują się informacje dotyczące instalacji, izolacji, a także obecnie wymagana charakterystyka energetyczna i ekologiczna.

2. Cześć rysunkowa:
Zawiera szereg rysunków dotyczących konstrukcji oraz instalacji (rzuty, przekroje, elewacje, instalacje, detale). Powinny być one w skali nie mniejszej niż 1:100, niekiedy nawet 1:50. Skale przeliczać już pewnie potrafisz, prawda? 😛

Projekt architektoniczno- budowlany zawiera również wszelkie dane liczbowe niezbędne w procesie wznoszenia obiektu, takie jak np.: powierzchnia netto, kubatura (z rozróżnieniem kubatury ogrzewanej i nieogrzewanej).

Projekt zagospodarowania terenu

Tak, to jest ten moment gdzie możemy powiedzieć, że projekt zagospodarowania terenu to przede wszystkim rysunek 🙂 . Rysunek przedstawiający zagospodarowanie działki, ustalający rozmiary zabudowy, odległości obiektu od granic działki, wszelkie elementy infrastruktury drogowej itp.
Oczywiście w tego typu projekcie konieczne jest także podanie powierzchni zabudowy, a sam plan zagospodarowania terenu wykonuje się przeważnie jako zbiorczy, czyli taki który ukazuje projektowanie uzbrojenie.

Strona tytułowa projektu budowlanego

Jak już pewnie zdążyłeś się zorientować, w dokumentacji budowlanej niezwykle ważne są porządnie i rzeczowo wypełnione dokumenty. Wszyscy dobrze wiemy, że „pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz”, dlatego też strona tytułowa ma znaczenie. Jak zatem powinna wyglądać i co powinna zawierać ?
Informacje o zawartości znajdziemy w Rozporządzeniu Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w sprawie szczegółowego zakresu formy projektu budowlanego.
Nie chcę zarzucać Cię informacjami prawnymi, pokaże Ci po prostu pewien przykład (jak zwykle może i nie idealny, ale doskonale obrazujący stan rzeczy).

Strona tytułowa – przykład (kliknij)

Jeśli potrzebujesz dokładnych, technicznych informacji na temat projektu budowlanego, zapraszam Cię do zapoznania się z: art. 34 Prawo Budowlane. Tam znajdziesz wszystkie regulacje prawne.

Podsumowanie

Wiesz już zatem co nieco o projekcie i jego składzie. Zdziwisz się ile razy ludzie mówią projekt, mając na myśli wyłącznie rysunki. Tymczasem…,

Wszystkiego Budowlanego,
pozdrawiam
Tomek z naukabudowanictwa.pl

Bibliografia:
Na podstawie wiedzy własnej oraz w oparciu o:
Literatura:
1. Tadeusz Maj, Organizacja i przygotowanie budowy, WSIP, Warszawa 2013.

2 thoughts on “Projekt budowlany

 • 6 kwietnia 2020 o 13:45
  Permalink

  Projekt budowlany wymaga do jego realizacji odpowiedniej ekipy budowlanej. Nie należy podpisywać umowy z firmą budowlaną bez odpowiedniego zastanowienia się, czy warto.

  Odpowiedz
 • 16 grudnia 2020 o 09:33
  Permalink

  Prawda jest taka, że coraz więcej osób korzysta z usług dewelopera i omija te kroki. Niemniej jednak i tak warto sprawdzić projekt budowlany swojego nowego mieszkania w Warszawie. Nawet po to by się upewnić, że wszystko poszło zgodnie z planem. Bardzo ciekawy artykuł.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *