Fundamenty pośrednie

Poznałeś już podstawową wiedzę o fundamentach płytkich (bezpośrednich), ale co zrobić gdy nośne podłoże gruntowe zalega głębiej? Wówczas z pomocą przychodzą fundamenty pośrednie czyli głębokie…

Zadaniem fundamentu głębokiego (jak każdego innego) jest przeniesienie obciążeń z obiektu budowlanego na grunt. Fundamenty pośrednie przenoszą je na głębsze warstwy podłoża gruntowego wykorzystując do tego specjalne elementy konstrukcyjne takie jak: kesony, skrzynie czy pale fundamentowe.

Podział fundamentów pośrednich

Fundamenty głębokie dzielmy na:
1. Podparte, które sięgają głęboko położonej warstwy nośnej gruntu i przekazują na nią obciążenia.
2. Zawieszone, które nie sięgają nośnej warstwy gruntu, ale dzięki odpowiedniemu zagłębieniu w gruncie słabo nośnym, przekazują na niego obciążenia poprzez tarcie wzdłuż swojej powierzchni bocznej.
3. Normalne, które łączą cechy obu powyższych.

Ad1. Fundamenty podparte mogą być wykonane jako:
a) Pale- w tym przypadku istnieje duża różnorodność. Można wykonać jako betonowe lub żelbetowe; monolityczne lub prefabrykowane; te ostanie mogą być wwibrowywane, wciskane, wwiercane lub wbijane przy użyciu kafara.
b) Kesony czyli żelbetowa bądź stalowa, otwarta od dołu skrzynia, która na skutek wybierania gruntu znajdującego się w jej wnętrzu, stopniowo pod wpływem własnego ciężaru zagłębia się w gruncie. Gdy już zostanie osiągnięta wymagana głębokość, skrzynia zostanie zabetonowana, a na niej zostanie wykonana górna część fundamentu.
c) Studnie opuszczone czyli bardzo ciężkie elementy o kształcie prostopadłościennym bądź cylindrycznym, posiadające u doły tzw. nóż, czyli bardzo ostre zakończenie. Dzięki temu na skutek wybierania urobku z wnętrza studnia zagłębia się w gruncie. Po uzyskaniu odpowiedniej głębokości u dołu wykonuje się korek żelbetowy tworzący płytę denną, środek wypełnia się betonem, gruzem bądź piaskiem, a u góry tworzymy płytę wieńczącą.

Ad2. Fundamenty zawieszone to głównie pale wbijane w grunt, dlatego że wbijanie skutkuje zagęszczeniem gruntu w pobliżu, co z kolei korzystnie wpływa na tarcie o wbijaną powierzchnie pala. Na górnej części pala wykonuje się fundament płytki.

Ad3. Fundamenty normalne, w praktyce są to wszystkie rodzaje pali, ponieważ tak naprawdę, każdy z nich przenosi część obciążeń przez podstawę, a część przez tarcie powierzchni bocznej. Wszystkie rodzaje pali łączy się ze sobą właściwym żelbetowym fundamentem bezpośrednim.

Podsumowanie

Mamy zatem podstawy podstaw. Wcześniej poznałeś fundamenty płytkie, teraz pośrednie. Wiedza ich dotycząca będzie rozszerzana w przyszłości. 🙂

Wszystkiego Budowlanego,
pozdrawiam
Tomek z naukabudowanictwa.pl

Bibliografia:
Na podstawie wiedzy własnej oraz w oparciu o:
Literatura:
1. Mirosława Popek, Bożena Wapińska, Podstawy budownictwa, WSIP, Warszawa 2009.

Komentarz do “Fundamenty pośrednie

  • 18 stycznia 2020 o 12:11
    Permalink

    Poprawnie.ale nie wyczerpująco np. dla prawników obsługujących przedsiębiorstwa budowlane deweloperów, urzędy gminne,jak również dla sędziów prokuratorów.Brak informacji o elementach prostego fundamentu pod budynki mieszkalne, sposobów zabezpieczenia przeciwhydrologicznego i termicznego,

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *