Magazynowanie

Dziś na telefon można zamówić ubera, pizzę czy też czyszczenie dywanów, ale można też zamówić styropian, cement lub strop gęstożebrowy. Czy zatem jest w ogóle konieczne tworzenie składowisk materiałów na współczesnej budowie?

Zasady magazynowania

Aby zapewnić ciągłość pracy, budowa musi być zaopatrzona w pewien zapas materiałów, które będą wykorzystywane w ciągu kilkunastu lub kilkudziesięciu dni. Wszelkie dostawy powinny być odpowiednio przemyślane i zaplanowane, tak by finalny rachunek ekonomiczny był dla budowy jak najlepszy. Transport budowlany z uwagi na swój ciężar i gabaryty wiąże się z dużymi kosztami.
Kilka wytycznych ułatwiających odpowiednią organizację placu magazynowego:
– najkorzystniej lokalizować magazyny przy drogach tymczasowych;
– ciężkie elementy składować blisko miejsca ich docelowego wbudowania;
– prefabrykaty magazynować w obrębie pracy maszyn monterskich;
– materiały palne trzymamy z daleka od innych obiektów.

Podział składowisk

Magazyny otwarte:
Zajmują największą część powierzchni magazynowej na większości budów. Przeznaczone do składowania materiałów, którym niestraszne niekorzystne warunki atmosferyczne. Poza odpowiednią lokalizacją powinny być wyrównane i odwodnione. Najlepiej by ich podłoże było odpowiednio przygotowane w zależności od rodzaju składowanego materiału.
Przykład składowanych materiałów: kruszywa, materiały murowe, dachówki, prefabrykaty, pręty stalowe itp.

Magazyny półotwarte:
Przeznaczone dla materiałów, które nie wymagają przechowywania w określonych temperaturach, jednak nie należy ich wystawiać na promienie słoneczne lub opady atmosferyczne. Zazwyczaj są to wiaty. Mogą być w pełni odsłonięte lub osłonięte np. siatką ogrodzeniową, głównie ze względów bezpieczeństwa. Jako podłoże zastosowanie ma ubity żwir, żużel, ale także drewniane palety.
Przykład składowanych materiałów: papa, lepik, stal w kręgach, wszelkiego rodzaju rury instalacyjne.

Magazyny zamknięte:
Wykonywane z elementów prefabrykowanych, umożliwiających wielokrotne zastosowanie na kilku budowach lub z elementów przewoźnych. Coraz częściej wykorzystuje się kontenery, co wynika z wygody zastosowania. Składujemy tutaj materiały, którym należy zapewnić odpowiednią temperaturę bądź wilgotność. Często w magazynach zamkniętych składuje się materiały wartościowe, w celu zabezpieczenia przed ewentualną kradzieżą.
Przykłady składowanych materiałów: płyty g-k, materiały podłogowe, farby oraz kleje, wełna mineralna, urządzenia i sprzęt instalacyjny.

Przykłady składowania wybranych materiałów

1. Cement– materiał bardzo wrażliwy na działanie warunków atmosferycznych, dostarczany na budowę w workach lub luzem. Ten pierwszy należy przechowywać w suchych magazynach zamkniętych odizolowanych podłogą od podłoża. W przypadku zamówienia całej palety z workami, jest ona dodatkowo opakowana folią termokurczliwą. Cement dostarczany na plac budowy bez opakowania składuje się w silosach, czyli specjalnych zbiornikach przeznaczonych do tego celu. Silosy stosuje się na dużych budowach, gdzie zużycie materiały jest na tyle wysokie, że rachunek ekonomiczny za tym przemawia.

2. Materiały metalowe – z reguły dzielimy na dwie grupy: duże elementy oraz drobnicę. Te duże to np. kształtowniki, pręty zbrojeniowe, rury czy też blacha w arkuszach, wszystko to składujemy w magazynach otwartych. Drobnica zaś to gwoździe, wkręty, śruby itp., te przechowujemy z magazynach zamkniętych.
Ciekawostka: W Poznaniu i okolicy wszystko metalowe co znajdziemy na budowie i nie wiemy jak nazwać, często nazywamy „ajzol”, natomiast gdy nie jest metalowe określamy jako „dynks”.

3. Prefabrykaty – powinny być składowane w takiej pozycja w jakiej będą pracowały, czyli ściany powinny być ustawiane pionowo, a płyty stropowe poziomo. Do składowania ścian wykorzystujemy stalowe kozły oporowe, a płyty stropowe układamy na podkładach i przekładkach w strefie podparcia płyt. Podobnie składujemy pozostałe elementy prefabrykowane.

4. Drewno i tarcica – układane zwykle na legarach i użyciem przekładek zapewniających swobodny przepływ powietrza miedzy elementami. Drewno konstrukcyjne przechowujemy w magazynach otwartych, natomiast wszelkiego rodzaju drewno do prac wykończeniowych w magazynach zamkniętych ograniczając możliwość nagłej zmiany wilgotności.

5. Grzejniki – tak w budownictwie nie ma kaloryferów, są grzejniki. Należy pamiętać, że nigdy nie należy ich magazynować na otwartej przestrzeni, nawet wtedy gdy są fabrycznie zabezpieczone. Grzejniki należy magazynować ułożone na palecie, najlepiej tak jak dostarczył je producent, natomiast po zdjęciu z niej należy szczególnie uważać na ich dolą krawędź, ponieważ najczęściej ulega uszkodzeniu.

Podsumowanie

Podstawy składowania materiałów budowlanych mamy już za sobą. Pamiętaj jednak, że to tylko teoria i pewne zalecenia, praktyka budowlana pokazuje, że … że na budowach jest zdecydowanie różnie. Nie zawsze źle, po prostu inaczej. Jednak jak to mówią… „jak coś jest głupie, ale działa- to nie jest głupie”. To teraz pędzikiem na swoją budowę i sprawdzamy jak wyglądają magazyny 🙂
Powodzenia!

Wszystkiego Budowlanego,
pozdrawiam
Tomek z naukabudowanictwa.pl

Bibliografia:
Na podstawie wiedzy własnej oraz w oparciu o:
Literatura:
1. Tadeusz Maj, Organizacja i przygotowanie budowy, WSIP, Warszawa 2013.

Komentarz do “Magazynowanie

  • 29 grudnia 2020 o 16:30
    Permalink

    Bardzo przydatny wpis, szczególnie dla uczniów lub studentów 🙂 To prawda, że w praktyce magazyny wyglądają różnie. W nowoczesnych obiektach panuje jednak porządek, gdyż w innym przypadku praca trwałaby dwa razy dłużej. Coraz częściej można spotkać się z automatycznymi systemami, które umożliwiają sprawną kompletację lub przygotowywanie produktów do transportu. Wysokiej klasy wyposażenie magazynu to absolutna podstawa, jednak nie należy ono do tanich, co stanowi znaczącą przeszkodę dla wielu firm.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *